Ny indisk it-afdeling skal styrke digitaliseringen af Danfoss
Strategi7. marts 2022 kl. 14:12
Åbningen af it-afdelingen i Danfoss' indiske hovedkvarter i Chennai blev fejret med kage. Morten Pors Simonsen (tv), head of information security, har været udstationeret i Indien i to år for at stå i spidsen for etableringen af afdelingen og for at sikre, at Danfoss-kulturen fulgte med. Illustration: Danfoss.
Danfoss vender deres tidligere strategi på hovedet og fastansætter flere it-folk fremfor at outsource opgaver. Målet er øget fleksibilitet i opgaveløsningen. Morten Pors Simonsen, head of information security, er på vej hjem efter to år i Indien, hvor han skulle etablere afdelingen og få firmakulturen ind under huden på 225 nye indiske medarbejdere.
Artiklen er ældre end 30 dage
Manglende links i teksten kan sandsynligvis findes i bunden af artiklen.
Digitalisering har efterhånden stået på dagsordenen i Danfoss i en årrække, men mens virksomheden tidligere i stor stil har outsourcet mange it-opgaver, har de nu vendt strategien på hovedet og vil i stedet fastansætte it-medarbejdere til at løse nogle af de mange it-projekter.
Læs hele artiklen
Tech Management er Teknologiens Mediehus’ ledelsesmedie, der klæder dig på til stærk ledelse i den teknologiske transformation.
Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.
Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.
Abonnementsfordele
Fuld adgang til Tech Management
Alt indhold på Tech Management er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
