BKI vil sætte en algoritme til at bedømme kaffesmagen

27. oktober 2021 kl. 14:16
Ib Hauberg, fabrikschef, BKI
De seneste 10-12 år er der blevet investeret små 300 millioner kroner i automatisering af fabrikken. Nu tager BKI næste trin på digitaliseringsstigen ved at implementere kunstig intelligens, fortæller fabrikschef Ib Hauberg. Illustration: BKI.
Kaffeproducent er netop gået i gang med at implementere kunstig intelligens i produktionen. I dag afhænger smag og kvalitet af subjektive vurderinger fra menneskemund, men fremover skal simuleringer afgøre, hvordan en blanding af forskellige kaffesorter vil smage. Det kan give store økonomiske gevinster, fordi man forhindrer spild ved at skabe samme smagsprofiler med flere forskellige opskrifter.
Artiklen er ældre end 30 dage
Manglende links i teksten kan sandsynligvis findes i bunden af artiklen.

Hver dag smager indkøbschef i BKI Foods Casper Rasmussen og en lille håndfuld kolleger på mellem 200 og 300 kopper kaffe. Det lyder måske lidt voldsomt, men det bliver altså kun til en teskefuld pr. kop, som bliver spyttet ud igen. Produktet vurderes på fire parametre: syre, fylde, aroma og eftersmag, så de efterfølgende kan give deres karakter, og gå videre til den næste kop.

Læs hele artiklen

Tech Management er Teknologiens Mediehus’ ledelsesmedie, der klæder dig på til stærk ledelse i den teknologiske transformation.

Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.

Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.

Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til Tech Management
Alt indhold på Tech Management er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
Ingen kommentarer endnu.  Start debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger