Uddannelses- og forskningsminister åben for flere internationale studerende

12. januar kl. 19:521
Systematic
Bulgarske Nikolina Chalakova er en af de eftertragtede profiler inden for STEM-området, som arbejdsmarkedet tørster efter. Hun har taget både sin bachelor- og kandidatgrad i Danmark og er efterfølgende blevet boende i landet, hvor hun i dag arbejder som systemingeniør hos Systematic. Illustration: Systematic.
Der er behov for flere udenlandske studerende i Danmark, lyder meldingen nu fra flere politiske partier.
Artiklen er ældre end 30 dage

Siden 2018 har flere politiske indgreb rundbarberet de engelsksprogede studiepladser på danske uddannelsesinstitutioner. Nu skal flere internationale studerende til Danmark, lyder udmeldingen fra flere politikere, herunder den nye uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund fra Moderaterne.

Læs hele artiklen

Tech Management er Teknologiens Mediehus’ ledelsesmedie, der klæder dig på til stærk ledelse i den teknologiske transformation.

Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.

Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.

Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til Tech Management
Alt indhold på Tech Management er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
1 kommentar.  Hop til debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
1
20. januar kl. 13:06

Fantastisk vigtig dagsorden. Godt der er en bevægelse i gang!