'Der er mange, der har gode idéer, men få, der forstår markedet'
Iværksætteri17. marts kl. 13:30
»Hvis man ender med at opfostre sine egne konkurrenter, så er man jo bare selv for dårlig til det, man gør, så det frygter jeg ikke. Det er bare fedt, at vi kan løfte i flok,« siger Niels Jul Jacobsen, der er medstifter af Odense Robotics Startup Fund. Her ses han (i midten) ved den officielle lancering af fonden sammen med andre fra stifterkredsen. Illustration: Odense Robotics.
Odense Robotics lancerer ny startup-fond, der skal støtte og løfte robotiværksættere.
»Da jeg startede mit første firma for 30 år siden, kunne vi have gjort det meget bedre, hvis nogen havde hjulpet os lidt. Hvis nogen med erfaring inden for opstart af robotfirmaer, havde hjulpet os med at se tingene på en anden måde,« siger Niels Jul Jacobsen, CEO i Capra Robotics.
Læs hele artiklen
Tech Management er Teknologiens Mediehus’ ledelsesmedie, der klæder dig på til stærk ledelse i den teknologiske transformation.
Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.
Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.
Abonnementsfordele
Fuld adgang til Tech Management
Alt indhold på Tech Management er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
