Digitalisering13. juni
Staermose øger omsætning og skaber bedre arbejdsmiljø med digitalisering
Adm. direktør i Staermose Industry John Stærmose står selv for hele processen omkring digitalisering i virksomheden - det er billigere og hurtigere, mener han. Illustration: Staermose Industry.
Staermose Industry ville ikke nå i mål med sin digitalisering, hvis de ikke kunne udvikle og teste i driften undervejs og købe sig til hjælp ad-hoc, siger direktør John Stærmose, der selv har haft hånd i hanke med hele digitaliseringsprocessen.
8. november 2021 kl. 14:30
Ældre end 30 dage
Staermose Industry har en vækststrategi, der betyder, at virksomheden skal omsætte for 100 millioner kroner i 2025. Det kan ikke lade sig gøre med de hænder, jern- og metalforarbejdning virksomheden har i dag. Derfor satte adm. direktør John Stærmose gang i en digitaliseringsstrategi for fire år siden.
»Vores mål er at opsamle en masse data og få vores ERP-system til at behandle data for os. Det, der virkelig batter, er, at vi har besluttet, at det netop er ERP, der er masteren,« fortæller direktøren.
Få fuld adgang til Tech Management
Tech Management er Teknologiens Mediehus’ ledelsesmedie, der klæder dig på til stærk ledelse i den teknologiske transformation. Få tilsendt tilbud.
Abonnementsfordele
Fuld adgang til Tech Management
Alt indhold på Tech Management er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
