NIS-loven5. maj
Mangel på DPO’er bremser compliance
Illustration: Nanna Skytte.
Rollen som Data Protection Officer kræver en unik kombination af faglige kompetencer og erfaring, som man ikke kan lære på én uddannelse. Derfor mangler eksperterne i en tid med høj efterspørgsel.
Tendens2. september 2021 kl. 14:26
Ældre end 30 dage
Der mangler DPO’er og andre GDPR-specialister i Danmark, for virksomheder får i stigende grad øjnene op for værdien af ordentlig databeskyttelse.
Rollen som DPO – Data Protection Officer – er opstået sammen med stigende krav til databeskyttelse, efter at EU’s persondataforordning (GDPR) trådte i kraft i maj 2018. Og der er stor efterspørgsel på eksperter med den unikke blanding af faglige kompetencer:
Få fuld adgang til Tech Management
Tech Management er Teknologiens Mediehus’ ledelsesmedie, der klæder dig på til stærk ledelse i den teknologiske transformation. Få tilsendt tilbud
Abonnementsfordele
Fuld adgang til Tech Management
Alt indhold på Tech Management er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
