Kriser får danske virksomheder til at bremse nye it-satsninger: Dansk CIO udskyder alle ansættelser

13. februar kl. 10:42
Kriser får danske virksomheder til at bremse nye it-satsninger: Dansk CIO udskyder alle ansættelser
Illustration: megaflopp/Bigstock.
Den ene krise stablet oven på den næste har dæmpet virksomhedernes lyst til at købe ny teknologi. Især de mindre virksomheder holder igen med de store investeringer i uprøvede teknologier, lyder det fra analysehuset Deloitte.
Artiklen er ældre end 30 dage

Krig i Ukraine, inflation og energikrisen rundt om i Europa. Den ene krise efter den anden tårner sig op og det har fået mange virksomheder til at skrue ned for investeringerne i ny teknologi.

Sådan lyder vurderingen fra Deloitte, hvor Anne Meyer som strategisk cloud-ekspert ser et tydeligt skifte for mange virksomheder.

Læs hele artiklen

Tech Management er Teknologiens Mediehus’ ledelsesmedie, der klæder dig på til stærk ledelse i den teknologiske transformation.

Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.

Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.

Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til Tech Management
Alt indhold på Tech Management er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
Ingen kommentarer endnu.  Start debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger